to be updated
fredag 25 juli 2025
torsdag 17 juli 2025
Motorlarm mysterier uppdagas och ny generator drivrem
Redo för long weekend som en del av semestern så stävar vi ut Torsdag 17e Juli med målet att gå till Vedbaek. Vi seglar med Code 0 då det är väldigt lite vind och den dör till slut helt. Motorn återstår då. Vi kör en stund och sen ljuder ett larm. Vi stänger av. Ringer min motormek och efter förklaring så fattar jag att det är för hög temp som den klagar på. Jag kollar impellern och den är hel. Jag hoppar i och dyker under båten och kollar att kylvatten intaget är fritt vilket det är. Det kommer avgasvatten ut från båten. Vi får ligga i stiltjen en timme men sen kom vind som gör att vi kan segla fin bidevind in till Lagunen igen. Vi måste få koll på läget.
Vi kunde köra in i hamn med motorn men vid bryggan gick larmet igen. Stängde av direkt. På väg hem pratade jag med en kompis som nämnde sot och det var något som jag reagerat på att det fanns mycket samt att jag misstänkte drivremmen då det låtit konstigt och i princip den enda faktorn kvar i felsökningen. Tog av skyddskåpan och fick en chock. Drivremmen har dels hoppat av samt så 1/3 av remmen i smulor och uppfattas som sot. Jaha, då vet vi varför detta larmade även i Vikhög under midsommar.
Preparatus Supervivet - Förberedd Överlever. Jag hade en ny rem i båten som backup. Exakt samma mått som den jag bytte tidigare i våras men jag vet att jag hade problem med att spänna remmen och det är väl därför detta har hänt. Problemet nu var att denna nya rem var stört omöjlig att få på. Det saknades 0,5cm hur jag än gjorde. Efter mycket om och men kom min mekkille och hjälpte oss. Jag bytte rem tidigare i våras och hade då inga problem att få på remmen snarare tvärtom att det var svårt att få den ordentligt spänd så jag förstår inte riktigt skillnaden då måtten på remmen är som sagt likadana. Jag har en 80A generator mot det normala 60A på Jag har nu i efterhand förstått att om man har ett törstigt batteri, vilket jag hade sannolikt i Vikhög eller stor batteribank som ska laddas så går generatorn tungt och kan "äta" remmen, detta föklarar "sotet" samt ger det hela en vettig förklaring.
Uppsida på detta , har lärt mig något nytt. Nedsida på detta, alltid fel timing på skiten.
Etiketter:
Projekt,
Semester,
Utrustning
Prenumerera på:
Inlägg (Atom)